Новина

Аспірантка кафедри ІКІ почала навчатись в університеті м. Сержі (Франція) за програмою міжнародного обміну

Завдяки Європейській програмі академічного обміну Erasmus+ аспірантка групи КБдф-21-1 (1 курс) кафедри ІКІ імені В.В. Поповського, Марина Шаповал (спеціальність 125 «Кібербезпека»), у весняному семестрі 2021-2022 н.р. розпочала роботу над дисертацією у школі ECAM EPMI, м. Сержі (Франція).

З чого все почалося?
Бажання, хороші оцінки, знання мови (в моєму випадку достатньо було англійської, але якщо ви володієте іншими мовами, то це тільки плюс) – і ви маєте шанс стати учасником програми академічної мобільності ERASMUS+. Програма мобільності адаптована для студентів різних років навчання. Так моя програма (Erasmus+ KA107) розрахована для студентів аспірантури, магістратури та академічних працівників. Тривалість програми 2-4 місяці (термін мого перебування погоджувався зі мною та моїм науковим керівником). Особливість моєї програми полягала в тому, що я повністю зосереджена на своєму дисертаційному дослідженні і в мене не було додаткових курсів, тобто весь час я присвячувала темі своєї роботи під керівництвом відповідних консультантів.
Під час конкурсного відбору необхідно було написати мотиваційний лист і пройти співбесіду, за результатами відбору комісія вирішувала, хто з претендентів поїде навчатися за програмою. В моєму випадку відбувалося погодження теми дослідження з професорами приймаючого університету, щоб я мала змогу працювати з кращими викладачами саме з моєї області дослідження.
Маленька порада: багато студентів не впевнені в своїх силах та втрачають чудову можливість навчання за кордоном, завжди треба спробувати.

Супровід
Програма ERASMUS+ робить все для того, щоб студент, передусім, думав про навчання, допомагаючи з адаптацією в іншій країні. В приймаючому університеті в мене був куратор, який допомагав з усіма бюрократичними (і не тільки) питаннями.

Як живуть в Сержі?
Сержі – невелике затишне чисте місто в регіоні Іль-де-Франс. Місто досить нове, тому майже скрізь ви можете побачити будівельні проєкти в самому розпалі. Але разом з тим, місто залишається досить спокійним, ніхто нікуди не поспішає, виникає відчуття, що життя вповільнюється. Якщо таке життя не для вас, то не переймайтесь, всього в годині їзди від вас Париж, з купою туристів і зовсім іншим ритмом життя.
Сержі – місто хоч і не надто велике, але дуже красиве і все ж студентське. Життя тут зовсім зупиняється лише на період екзаменів. Якщо не проходити в цей час повз студентські ресторани та бібліотеки, то здається, що в місті майже нема людей. Але після екзаменів ви всюди зможете побачити компанії студентів, які майже завжди будуть інтернаціональні. Таке різноманіття національностей ви не багато де зможете побачити.

Особливості навчання
Система навчання та викладання у Франції відрізняється від української. Студентам надається більше свободи, велика увага приділяється самоосвіті, а з тим приходить і більша відповідальність за своє навчання. Якщо в нашому університети ти завжди зможеш розібратися в темі, постійно знаходячись на зв’язку з лектором, то такий шлях тут не працює. Але звичайно, ти завжди можеш звернутися з питаннями та проконсультуватись у викладача. В моєму випадку, більшу частину часу я проводила в лабораторії для аспірантів, де зі мною знаходились інші студенти, які приїхали за тією ж програмою що й я.

Житло та матеріальна підтримка
У Франції школи й університети зазвичай не мають своїх особистих гуртожитків. Але в цьому разі на допомогу приходить Crous – організація, яка допомагає студентам з усіма побутовими питаннями. Ви можете звернутися до них з питаннями щодо пошуку житла та пільг, студентських ресторанів – вони допоможуть з усім, щоб полегшити життя студентів. Crous не єдина організація, тому вам можуть запропонувати жити у гуртожитку тієї організації, з якою школа уклала договір.
Зазвичай умови проживання залежать від вартості, але які б апартаменти ви не обрали, у вас завжди буде особиста кімната, яка зачиняється на ключ. У моєму першому гуртожитку було 5 кімнат, 3 душові й 1 туалет, кухня та вітальня. Але сусідів не було, тому весь простір був тільки для мене. У другому гуртожитку я маю сусідку, з якою ми ділимо туалет і кухню, а душова знаходилася в моїй кімнаті і тільки для мого користування. Грант програми Erasmus+ покриває всі ваші витрати на проживання навіть у такому місті, як Сержі. Франція не є «дешевою» країною, і звичайно ціни в Парижі відповідають цінам в будь-якому туристичному місці, оскільки місто Сержі знаходиться у французькому окрузі, то ціни тут також відповідні.

Мій досвід
З мінусів:
1) Інший темп життя:
- у Франції ніхто нікуди не поспішає, особливо якщо ми говоримо про якісь бюрократичні питання. Як би вам не хотілось, скоріше нічого не станеться;
- пошта: всі відповіді, всі документи ви будете отримувати та надсилати саме поштою. Можете віднести це також і до плюсів, бо, повернувшись додому, отримання будь-якого документу буде здаватися вам легкою прогулянкою;
- у неділю закривається практично все, тобто цілодобових магазинів немає (ви будете часто згадувати про АТБ), через це в п’ятницю/суботу чималі черги у крамницях.
2) Все ж не так багато англомовного населення (зараз я говорю не про студентів та молодь взагалі). Навіть якщо французи знають англійську, використовувати у розмові з тобою вони будуть все ж французьку. Тому це вже завдання для тебе, щоб вивчати хоча б базу місцевої мови.
3) Клімат. Якщо ми маємо чіткий поділ на сезони, і можемо пристосуватися до кожного з них, то у Франції все трохи інакше. Просто майте під рукою парасольку.

З плюсів:
1) Люди дуже добрі та чуйні. Практично будь-який перехожий може допомогти, але для початку заважає мовний бар’єр. Мені жодного разу за весь термін не відмовили у допомозі, як працівники університету, так і звичайні люди. Мені пощастило зустріти студентів, які пройшли шлях адаптації та з радістю полегшили цей шлях для мене.
2) Природа. Не дивлячись на кам’яні споруди, ви всюди побачите зелені барви і це не обов’язково має бути парк. На всіх відкритих балконах завжди можна побачити велику кількість рослин.
3) Навчання вельми гарне. Аспірантське дослідження – це все ж не повноцінне навчання з іншими студентами, тому у моїх умовах важко дати повну оцінку. Проте навіть цей період навчання мені дуже сподобався. Підхід до навчання тут трохи інший, ніж в Україні: великий акцент тут зроблений саме на практику. Багато чого ти маєш дізнаватися самостійно – конспекти, Інтернет, спілкування з викладачем – взагалі вибір є.
4) Викладачі – професіонали, вони використовують завжди індивідуальний підхід до студентів.
5) Всі класи для практичних занять мають сучасне обладнання. Взагалі тут можна навчатися, навіть не маючи комп’ютера. Конкретної прив’язки до інструментів не було, майже завжди є можливість реалізовувати завдання, використовуючи те, що ти знаєш.

Тепер кілька порад, які я б хотіла дати, виходячи зі свого досвіду і зроблених мною помилок:
1) Вирішіть паперові питання насамперед. З цим вам має допомогти куратор. Не соромтесь питати та перепитувати. Наші країни мають багато відмінностей, і всі це розуміють. Також не соромтесь просити допомоги у людей, які знають французьку (щоб вони сходили з вами до адміністрації тощо, це допоможе не тільки вам, а й працівникам установ).
2) Запасіться терпінням, згадуйте лінивців зі Звірополісу та будьте готові до такого ж відношення до вас в усіх державних установах. Це не відношення особисто до вас, бо ви іноземець, це така система.
3) Європейські університети мають доступ до прекрасного програмного забезпечення (ПЗ) та різних баз зі статтями та доповідями. Не соромтесь використовувати це для свого навчання та досліджень.
4) Заводьте нові знайомства і не втрачайте зв’язок з професорами після закінчення програми, адже це допоможе у вашому професійному майбутньому.
Якщо підсумувати, Erasmus+ – це дуже корисний і цікавий досвід, що дозволяє дізнатися про іншу країну не тільки з туристичного боку. Такий досвід є безцінним, оскільки він дозволяє усвідомити, наскільки велике різноманіття існуючих культур і наскільки важливо розвивати та цінувати саме свою.

Професорсько-викладацький склад

Коляденко
Юлія
Юріївна
Професор кафедри
Куля
Юлія
Едуардівна
Доцент кафедри
Мерсні
Амаль
Старший викладач
Сацюк
Василь
Васильович
Старший викладач
Супрун
Тетяна
Василівна
Старший викладач