FAQ: Інформація про кафедру інфокомунікаційної інженерії імені В.В. Поповського у форматі «Питання-відповідь»

Спеціальності, освітні програми кафедри, вступ, прохідні бали

Більш детально про кафедру

Лабораторна база кафедри, навчальні аудиторії

Інтеграція передових IT-рішень у освітній процес кафедри

Студентське життя: програми подвійних дипломів, обміну, спорт

Форма навчання

Спеціальності, освітні програми кафедри, вступ, прохідні бали

– З яких спеціальностей на кафедрі проводиться підготовка студентів?

– На кафедрі інфокомунікаційної інженерії (ІКІ) навчаються студенти за трьома спеціальностями: 125 «Кібербезпека», 126 «Інформаційні системи та технології» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка».

– За якими рівнями вищої освіти відбувається підготовка фахівців на кафедрі?

– підготовка фахівців на кафедрі здійснюється за першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (освітньо-науковим) та науковим рівнями за спеціальностями 125 «Кібербезпека», 126 «Інформаційні системи та технології» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка».

– За якими освітніми програмами здійснюється підготовка фахівців на кафедрі?

– підготовка бакалаврів здійснюється за такими програмами:

освітньою програмою «Управління інформаційною безпекою» (спеціальність 125 «Кібербезпека»);

освітньою програмою «Інформаційні системи та технології» (спеціальність 126 «Інформаційні системи та технології»);

освітньою програмою «Інфокомунікаційна інженерія» (спеціальність 172 «Телекомунікації та радіотехніка»);

освітньою програмою «Телекомунікації» (спеціальність 172 «Телекомунікації та радіотехніка»);

– підготовка магістрів здійснюється за такими програмами:

освітньою програмою «Адміністративний менеджмент у сфері захисту інформації» (спеціальність 125 «Кібербезпека»);

освітньою програмою «Інфокомунікаційна інженерія» (спеціальність 172 «Телекомунікації та радіотехніка»);

освітньою програмою «Телекомунікаційні системи та мережі» (спеціальність 172 «Телекомунікації та радіотехніка»).

– Як багато студентів вступило на перший курс (бакалаврат) у минулому році та з якими прохідними балами?

Спеціальність2020 рік набору2021 рік набору

Спеціальність 2022 рік набору
Першокурсники
(бюджет/контракт)
Прохідний бал
125 Кібербезпека та захист інформації 34 (25/9) 173,875
126 Інформаційні системи та технології 6 (4/2) 168,097
172 Електронні комунікації та радіотехніка 31 (31/0) 142,631
Спеціальність 2020 рік набору 2021 рік набору
Першокурсники
(бюджет/контракт)
Прохідний бал Першокурсники
(бюджет/контракт)
Прохідний бал
125 Кібербезпека 65 (30/35) 176,0 78 (29/49) 183,141
172 Телекомунікації та радіотехніка 65 (57/8) 145,97 55 (48/7) 157,361
Спеціальність 2018 рік набору 2019 рік набору
Першокурсники
(бюджет/контракт)
Прохідний бал Першокурсники
(бюджет/контракт)
Прохідний бал
125 Кібербезпека 42 (27/15) 177,17 50 (24/26) 174,624
172 Телекомунікації та радіотехніка 44 (44/0) 141,29 38 (35/3) 138,997

– Який досвід має кафедра з підготовки фахівців із зазначених спеціальностей?

– Кафедра заснована в 1975 році, в 2020 році вона відзначатиме 45-річний ювілей. Від початку вона іменувалась як кафедра багатоканального електрозв'язку, а з 2000 року – кафедра телекомунікаційних систем. З 2016 року кафедра відповідно до тенденцій розвитку телекомунікаційних та інформаційних технологій змінила назву: кафедра інфокомунікаційної інженерії. За цей час кафедра підготувала тисячі випускників-спеціалістів, які працюють в галузі IT. З 2007 року кафедра розпочала підготовку фахівців з інформаційної безпеки (освітня програма «Управління інформаційною безпекою», спеціальність 125 «Кібербезпека»).

– Чи перетинається освітній процес студентів, які навчаються за різними спеціальностями на кафедрі ІКІ імені В.В. Поповського?

– Так, дисципліни, які викладаються студентам спеціальностей 125 «Кібербезпека», 126 «Інформаційні системи та технології» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка», багато в чому доповнюють та забезпечують одна одну. З одного боку, забезпечення мережної безпеки – це одна з основних вимог, які висуваються до сучасних телекомунікаційних та інформаційних систем і мереж. З іншого боку, фахівці з кібербезпеки повинні досконально знати все про об’єкти захисту, в т.ч. про інформаційні та телекомунікаційні системи та мережі (їх апаратне та програмне забезпечення), якими передається інформація, що підлягає захисту від зловмисника. Фахівці з інформаційних технологій мають вільно орієнтуватись в питаннях захисту інформації на всіх етапах її життєвого циклу: формування, передачі, прийому, зберігання, обробки, відображення і, навіть, знищення. Тому за результатами підготовки формується фахівець, який є комплексним спеціалістом в галузі інформаційно-комунікаційних технологій та їх кіберзахисту з поглибленими знаннями, вміннями та навичками, які стосуються набутої кваліфікації за конкретною спеціальністю.

Більш детально про кафедру

– Чому кафедра носить ім’я В.В. Поповського?

– професор Поповський Володимир Володимирович очолював кафедру з 1992 по 2018 рр. Саме протягом цих років під його керівництвом було створено практично з нуля потужний науково-педагогічний колектив, розгорнуті нові надсучасні лабораторії, відриті нові спеціальності та освітні програми. Професор Поповський В.В. є автором більше ніж 300 наукових праць, серед них 6 монографій, 11 навчально-методичних посібників, 8 підручників. Під його керівництвом захищено понад 60 кандидатських та 14 докторських дисертаційних робіт.

– Який кількісний та якісний склад кафедри?

– кафедра налічує більше 40 викладачів, з них 11 докторів наук, професорів; 30 кандидатів наук, доцентів. Середній вік викладача – близько 47 років. Всі вони мають кваліфікацію, відповідну до спеціальностей, за якими проводиться підготовка здобувачів, ведуть наукову діяльність, здійснюють керівництво науковою роботою здобувачів, мають достатній стаж роботи та своєчасно проходять підвищення кваліфікації або стажування. Для підвищення якості навчання до підготовки здобувачів кафедра залучає провідних фахівців та практиків з виробництва.

– Де і яким чином проходять підвищення кваліфікації викладачі кафедри?

– Викладачі кафедри регулярно проходять підвищення кваліфікації з отриманням відповідних свідоцтв та/або сертифікатів. Як правило, це здійснюється або на виробництві, тобто в IT-компаніях, у ході виконання міжнародного проекту, або за результатами успішного проходження курсів (сертифікації) за програмами міжнародних академій.

– Чим обумовлена така велика кількість викладачів на кафедрі?

– По перше, кафедра готує фахівців з двох спеціальностей: 125 «Кібербезпека» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка», а, по-друге, на кафедрі відбувається навчання як громадян України, так і громадян інших країн. Кожен рік на кафедру вступають більше 30 студентів з англійською мовою навчання з різних країн світу. Більшість викладачів читають свої дисципліни та курси як українською, так і англійською мовами. Така кількість іноземних громадян, які щорічно обирають кафедру ІКІ імені В.В. Поповського та навчаються за контрактом, свідчить про високий рівень викладання та затребуваність за кордоном фахівців зі спеціальностей 125 «Кібербезпека», 126 «Інформаційні системи та технології» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка».

– Студенти-іноземці отримують в університеті лише ступінь бакалавра?

– Студенти, які є громадянами іноземних країн та навчаються в групах з англійською мовою викладання, отримують не тільки ступінь бакалавра. Переважна більшість з них продовжує навчання на здобуття ступеня магістра. Варто також зазначити, що за останні 10 років більше 20 іноземних громадян також пройшли підготовку в аспірантурі кафедри та під керівництвом професорів кафедри успішно захистили дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (PhD). Кафедра підтримує партнерські зв’язки із випускниками аспірантури, які ефективно працюють у IT-компаніях світу та/або очолюють кафедри та наукові колективи в своїх країнах.

– А які перспективи з продовженням навчання в аспірантурі у вітчизняних студентів?

– Випускники магістратури можуть продовжити свою підготовку в аспірантурі як за рахунок бюджетних коштів, так за контрактною формою навчання. Термін навчання – 4 роки. Кожного року кафедра ІКІ набирає в середньому від 3 до 6 аспірантів. Аспіранти кафедри, які закінчили аспірантуру в 1990-х і на початку 2000-х, вже встигли до 40-річного віку успішно закінчити докторантуру та стати докторами наук, професорами. Більшість з них працюють на кафедрі викладачами на професорських посадах.

Лабораторна база кафедри, навчальні аудиторії

– Що собою представляє лабораторна база кафедри?

– Кафедра ІКІ імені В.В. Поповського оснащена сучасними комунікаційним, мережним, серверним обладнанням та обчислювальною технікою, яке об’єднане в 15 навчальних, навчально-наукових лабораторій та комп’ютерних класів. Перелік лабораторій постійно розширюється та оновлюється. Наприклад, у 2018/19 навчальному році було введено в освітній процес навчально-наукову лабораторію кібербезпеки та хмарних технологій (Cybersecurity & Cloud Laboratory), а в 2019/20 навчальному році – дві лабораторії: навчально-наукову лабораторію маршрутизації та комутації (Routing & Switching Laboratory) та навчально-наукову лабораторію мережної безпеки та надійності (Network Security & Resilience Laboratory)

Всі навчальні аудиторії кафедри, де навчаються студенти, оснащені новими меблями, кондиціонерами та мультимедійними проекторами.

– В який спосіб на кафедрі ІКІ створюються нові лабораторії?

– Існує декілька основних шляхів створення та оснащення навчальних лабораторій в університетах. Перший з них стосується результатів міжнародного співробітництва, коли за підсумками того чи іншого міжнародного проєкту, в якому приймали участь співробітники кафедри, на її базі розгортається навчальна лабораторія. Прикладом такого рішення є створення навчально-наукової лабораторії кібербезпеки та хмарних технологій (cybersecurity & cloud laboratory) у результаті міжнародного проєкту ENGENSEC (544455-TEMPUS-1-2013-1-SE-TEMPUS-JPCR) для підготовки фахівців з кібербезпеки наступного покоління IT-сфери країн ЄС та України. Другий варіант – це спонсорська допомога відомих та успішних фірм, які працюють на ІТ-ринку. Прикладом може слугувати оснащення навчально-наукової лабораторії мережної безпеки та надійності (Network Security & Resilience Laboratory) комутаційним і серверним обладнанням, а також ноутбуками компанією Lifecell. Обладнання, яке представлено базовою станцією мобільного зв’язку для навчально-наукової лабораторії технологій мобільного зв’язку нових поколінь та цифрового телебачення, було надано українським оператором мобільного зв'язку – компанією Київстар.

На жаль, з боку міністерства освіти і науки України не виділяються належні кошти на постійну модернізацію лабораторної бази кафедр. Ця задача вже давно перекладена на плечі самих університетів, на колективи кафедр та факультетів.

– Яка кількість комп’ютерів розгорнута на кафедрі?

– Комп’ютерний парк (персональні комп’ютери та ноутбуки) кафедри складає 144 одиниці, з них в експлуатації 8 і менше років - 87 одиниць. Програмне забезпечення на кафедрі ліцензійне (платне та безкоштовне) та з академічною ліцензією. Комп’ютерна техніка встановлена та використовується в кожній з лабораторій кафедри.

– Обладнання яких фірм виробників використовується в лабораторіях кафедри?

- В лабораторіях кафедри ІКІ імені В.В. Поповського використовується комунікаційне та серверне обладнання фірм-виробників Cisco, Juniper, Hewlett-Packard, D-Link, Samsung, Panasonic, ISKRATEL, TP-Link, ZYXEL тощо. Апаратні фаєрволи виготовлені компаніями Cisco та Fortinet. Виробниками персональних комп’ютерів та ноутбуків є фірми Dell, Acer, Hewlett-Packard, Lenovo, Compaq.

Інтеграція передових IT-рішень у освітній процес кафедри

– Яким чином на кафедрі ІКІ впроваджуються в освітній процес новітні курси, методики та технології навчання?

– На кафедрі ІКІ імені В.В. Поповського регулярно переглядається зміст освітніх програм, навчальних планів і робочих програм дисциплін. Добрі партнерські відносини та постійне співробітництво з провідними IT-компаніями дозволяють впроваджувати їхні методичні курси та методики безпосередньо в освітній процес кафедри. Наприклад, паралельно з тим, як засвоюють курси Cisco та Fortinet та стають інструкторами викладачі кафедри ІКІ імені В.В. Поповського, розділи цих курсів (CCNA Routing and Switching, CCNA Wireless, CCNA Security, CCNA CyberOps, Fortinet Network Security) впроваджуються в дисципліни, які викладаються студентам, що навчаються за спеціальностями 125 «Кібербезпека», 126 «Інформаційні системи та технології» та 172 «Телекомунікації та радіотехніка». Цьому сприяє підтримка мережних академій цих та інших фірм, а також наявність методичних матеріалів та обладнання.

– Чи мають можливість студенти також отримати сертифікати мережних академій чи компаній?

– На кафедрі ІКІ імені В.В. Поповського розгорнута та успішно функціонує більше 15 років Мережна академія Cisco. Її інструкторами є викладачі кафедри. Всі студенти, які навчаються на кафедрі ІКІ мають можливість пройти академічні курси та безкоштовно отримати сертифікати. Крім того, на кафедрі постійно організовуються тематичні вебінари, семінари, майстер-класибуткампи та літні школи, де студенти можуть підвищити свій рівень підготовки та поспілкуватись зі студентами та інструкторами інших вишів, академій та, навіть, країн. Так, наприклад, у 2021 році десятки студентів пройшликурси на платформі RangeForce за підтримки агентства USAID. Більше 30 студентів отримали сертифікати за курсами за проєктом Ерасмус+ модуль Жан Моне «Integrating the EU cybersecurity framework and policies in Ukraine».

Студентське життя: програми подвійних дипломів, обміну, спорт

– Чи можуть студенти кафедри отримати подвійні дипломи?

– Так, на кафедрі ІКІ імені В.В. Поповського студенти можуть отримати дипломи ХНУРЕ та інших європейських університетів. Подібна програма вже діє з університетом BTH (м. Карслкруна, Швеція). На черзі підписання угод с університетами Польщі, Португалії, Іспанії, Словаччини та Туреччини. Для участі в цих програмах студенти повинні пройти конкурсний відбір, в якому основними вимогами є бажання навчатись та знання англійської мови.

– Чи існує практика обміну для студентів з іншими закордонними університетами?

– Така практика існує. Так, наприклад, у 2019/20 навчальному році 4 магістранти, які навчаються за спеціальністю 125 «Кібербезпека», проходили підготовку 2 семестри в університеті BTH (м. Карслкруна, Швеція). В цей же час 3 студенти зі Швеції навчались на кафедрі ІКІ імені В.В. Поповського. У цьому ж навчальному році 3 студенти 3 курсу (спеціальність 125 «Кібербезпека») один семестр навчались у польському університеті у м. Слупськ. Відповідно до Європейської програми академічного обміну Erasmus+ KА1 «Мобільність між програмними та партнерськими країнами» в межах договору, укладеного між ХНУРЕ та UJA, два студенти (спеціальність 172 «Телекомунікації та радіотехніка») навчались один семестр в Університеті м. Хаєн (Іспанія). У 2021 році наші студенти також навчались один семестр у польському університеті у м. Слупськ (Польща). У цьому ж році два студенти навчатись в університеті м. Лімож (Франція) за програмою обміну.Продовжується співпраця з університетом BTH (м. Карслкруна, Швеція). У 2021 році на кафедрі ІКІ навчався студент із Швеції. В цей же час навчався студент із Швеції. В цей же час два магістранти кафедри ІКІ проходили навчання за програмою подвійних дипломів у Швеції.

– В яких конкурсах та олімпіадах приймають участь студенти?

– Студенти кафедри ІКІ імені В.В. Поповського кожен рік приймають участь у конкурсах наукових робіт і предметних олімпіадах, які організовуються Міністерством освіти і науки України, IT-компаніями (Lifecell, Vodafone тощо), органами міської та обласної влади. Найбільш підготовлені та наполегливі студенти перемагають у подібних конкурсах та олімпіадах. З 2022 року найкращі студенти кафедри ІКІ будуть отримувати стипендії від компанії Huawei.

– Як організоване спортивне дозвілля студентів?

– В університеті регулярно проводяться для студентів безліч спортивних змагань між командами факультетів, університетів тощо. Студенти кафедри ІКІ імені В.В. Поповського досить часто є серед переможців подібних змагань. Також серед студентів, які навчаються на кафедрі ІКІ, проводяться футбольні  та баскетбольні матчі.

Форма навчання

– Яка форма навчання планується до використання у 2022/23 навчальному році?

- кафедра ІКІ та університет готові до будь-якої форми навчання: аудиторної, онлайн або гібридної. Саме гібридна форма найбільш часто використовувалась під час епідемії COVID-19 та пов’язаного з нею карантином. В університеті впроваджена та ефективно використовується система дистанційного навчання DL NURE. Ця система визнана однією з найкращих серед подібних у Харкові та Україні. Весною цього року для підвищення надійності її ресурси були переведені до хмарних платформ. Більшість дисциплін, зміст яких направлений на вивчення інформаційних, комунікаційних технологій та технологій кіберзахисту, швидко та ефективно адаптувались до проведення дистанційного навчання шляхом використання мережних та програмних симуляторів, віртуальних кіберполігонів, хмарних лабораторій тощо.

– Який відбиток накладає військовий стан на процес навчання?

- війна, яку підло та криваво веде проти України московська федерація, безперечно накладає серйозні обмеження на навчальний процес у ХНУРЕ, особливо що стосується безпеки його учасників. У лютому та березні 2022 року більшість викладачів вимушено евакуювалась з міста. Проте у наступні місяці професорсько-викладацький та інженерний склад кафедри оперативно мобілізувався, знайшовши у собі сили та можливості щодо продовження проведення занять на високому методичному рівні з різних куточків нашої країни, Європи та, навіть, США. У дистанційному режимі відбуваються захисти кваліфікаційних робіт, складаються екзамени та заліки. Зважаючи на реальний стан справ, скоріш за все навчання з вересня 2022 року у ХНУРЕ продовжиться у онлайн режимі. Студенти та викладачі повернуться до аудиторій лише за умови забезпечення їх 100% безпеки. Тому вся надія на Збройні Сили України!

Професорсько-викладацький склад

Коляденко
Юлія
Юріївна
Професор кафедри
Куля
Юлія
Едуардівна
Доцент кафедри
Мерсні
Амаль
Доцент кафедри
Сацюк
Василь
Васильович
Старший викладач
Супрун
Тетяна
Василівна
Старший викладач
Чакрян
Вадим
Хазарович
Старший викладач